Sosyal Medya

Akıllı/Smart Cihazlar

Apple TV için İlk Emülator Hazır!

Apple TV'ye uygulama yazan geliştiricilerden retro oyunculara müjdeli haber geldi. Provenance emülatorü NES, Sega Genesis gibi efsaneleri yeni Apple TV'te taşıyor.

Apple TV’ye uygulama yazan geliştiricilerden retro oyunculara müjdeli haber geldi. Provenance emülatorü NES, Sega Genesis gibi efsaneleri yeni Apple TV’te taşıyor.

Apple’ın 9 Eylül tarihinde gerçekleşen etkinliğinde tanıtılan yeni Apple TV için geri sayım sürüyor. Kasım ayında satışa sunulacak cihaz için yazılım geliştiriciler çoktan işe koyuldu. Apple’ın geliştirici kitini yayınlamasından sonra ortaya çıkmaya başlayan uygulamalar arasında bir emülatörde yer alıyor.

Apple TV için ilk emülatör
Yeni Apple TV için geliştirilen ilk emülatör olan uygulamanın adı ise Provenance. Bu isim retro oyun meraklısı iOS kullanıcılarına hiç yabancı gelmeyecektir. App Store üzerinden dağıtımına izin verilmeyen emülatörler sadece “kırılmış” iOS cihazlara yüklenebilse de, Provenance emülatörü iPhone ve iPad’lerde bu zorunluluğu ortadan kaldırmıştı. Web üzerinden iOS cihaza indirilen ve kolayca kullanılabilen Provenance şimdi de Apple TV’ye geliyor.

Nintendo ve Sega’nın efsane konsolları
Macrumors.com sitesinin haberine göre, James Addyman adlı geliştirici yeni Apple TV için Provenance’ı geliştirdiğini duyurdu. Apple TV’de ilk olma özelliği taşıyan emülatöre dair bir arayüz görüntüsü de paylaşıldı. Emülatör hali hazırda Nintendo Entertainment System (NES), Sega Genesis / Megadrive, Sega CD, Sega Game Gear, Nintendo GameBoy, Gameboy Color ve GameBoy Advence oyunlarını destekliyor.

Apple TV’de emülatörlere izin verilecek mi?
Apple’ın tvOS için açılacak App Store’da da emülatörlere izin vermeyeceğini kestirmek güç değil ancak iOS cihazlara bile web’ten yüklenebilen uygulama, Apple TV’ye de kolaylıkla yüklenebilecektir. Bakalım ilk tanıtıldığından beri oyun yönüyle ilgi çeken Apple TV bu alanda başarılı olabilecek mi?

Provenance, iOS cihaza nasıl yüklenir?
Jailbreak yapılmış olsun ya da olmasın iOS cihazınıza Provenance emülatörü yükleyebilirsiniz. Uygulamayı yüklemek için lütfen aşağıdaki adımları takip edin. Birkaç adımlık yükleme işlemi için aşağıdaki videodan yararlanabilirsiniz.

1) Buradan Provenance uygulamasını cihazınıza indirin

2) İndirme işlemi bittikten sonra uygulamayı çalıştırın. Cihazınız size güvenlik bilgisi soracak, “güven” seçeneği ile devam edin, bu seçenek karşınıza çıkmaz ise ayarlar menüsü altından ilgili içeriğe izin vermeniz gerekiyor.

3) Emülatörünüz hazır. Find tuşuna tıklayarak Provenance emülatörünün yerleşik web tarayıcısından internete erişerek ROM’ları indirmeye başlayabilirsiniz.