Sosyal Medya

Sağlık

Caremed’den dünyanın ilk ve tek kolaboratif robotlu veterinerlik cihazı

KOSGEB AR-GE İnovasyon Projesi’ni başarı ile tamamlayarak hayvanlar için geliştirilmiş dünyadaki ilk ve tek taş kırma cihazını hayata geçiren Caremed, sağlık teknoloji sektöründe hızlı adımlarla ilerliyor.

Caremed’den dünyanın ilk ve tek kolaboratif robotlu veterinerlik cihazı

KOSGEB AR-GE İnovasyon Projesi’ni başarı ile tamamlayarak hayvanlar için geliştirilmiş dünyadaki ilk ve tek taş kırma cihazını hayata geçiren Caremed, sağlık teknoloji sektöründe hızlı adımlarla ilerliyor.

Rakipsiz bir alanda ilk cihaz satışını Türkiye’de gerçekleştirdikten sonra cihazın ikinci satışını ABD’ye yapan girişim, ihracat hedeflerini hızlandırmak adına fonbulucu platformunda kitle fonlama turuna çıktı.  Şirket paylarının yüzde 25’ini yatırımcılara arz ederek 3 milyon 500 milyon TL fon elde etmeyi amaçlayan Caremed, turun başarıyla sonuçlanması halinde sırasıyla Avrupa, Güney Amerika, kalkınmış Arap ülkeleri, Kuzey Afrika ülkeleri, Japonya ve Kore pazarlarına giriş yapmayı planlıyor. 

Hayvanlar için tasarlanmış dünyadaki ilk ve tek kolaboratif robotlu ameliyatsız böbrek taş tedavi cihazını geliştiren Caremed fonbulucu platformunda paya dayalı kitle fonlama kampanyasını başlattı. Kedi ve köpeklerin üriner sistemlerinde oluşup mevcut durumda tedavisi olmayan ve  ölümle sonuçlanan taş hastalıklarına operasyonsuz çözüm sağlayan taş kırma cihazı projesiyle yatırım turuna çıkan Caremed, 4 Kasım 2022’ye kadar yatırımcılarla bir arada olarak 3 milyon 500 milyon TL finansmana ulaşmaya çalışacak. Caremed, Ankara Kalkınma Ajansı ile fonbulucu Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun toplamda 300 bin TL eş finansman ile yatırım yapma kararı aldığı turda şirket paylarının %25’ini yatırımcılara arz edecek. Girişim şirketi ayrıca yatırım turunun başlama tarihi olan 5 Eylül Pazartesi saat 10.00 itibari ile 20 iş günü içerisinde EFT veya kredi kartı ile yapılan yatırımlarda yatırımcılara %25 fazladan pay dağıtımı yapacak.

Yurt dışı faaliyetlerini arttırmak için KOSGEB Yurtdışı Pazar Destek Programı’na başvurusu kabul edilen ve Ticaret Bakanlığı Yurt Dışı Fuar Kayıt Sistemi Veteriner Fuarları başvurularında destek onayı alan girişimin, navigasyon sistemi ve kolaboratif robotlar üzerine çalışmaları da KOSGEB AR-GE İnovasyon Projesi ile  Gazi Teknokent AR-GE Projesi kapsamında  destekleniyor.

“Sürdürülebilir yatırım kabiliyeti olan ve rekabet şiddeti düşük olan bir pazarda önemli bir değer yaratacağız”

Kedi ve köpekler için geliştirdikleri böbrek taşı tedavi cihazının sağlık teknolojileri alanında hayata geçirdikleri ilk ürün olduğunu söyleyen Caremed Kurucusu ve Genel Müdürü Mehmet Fazıl Yurtseven, “Mevcut teknolojimizi sürekli güncellemeyi ilke edinerek, farklı disiplinlerden yararlanarak, ileri teknoloji kabiliyetleriyle kullanıcı dostu ürünler geliştiren ve müşteri memnuniyetini önceliğe koyarak sektörde fark ve değer yaratan lider bir medikal cihaz üreticisi olmak istiyoruz. Bir sonraki üretim hedefimizde şok dalgası ile alzheimer ve parkinson tedavi cihazı yer alıyor. Teknolojik yapısına yüzde 100 hakim olduğumuz bu ürünü kısa zaman içerisinde ürün yelpazemize katacağız. Pediatrik taş kırma ve navigasyon sistemi projelerinde elde ettiğimiz bilgileri mevcut şok dalgası sistemi üzerine uyarlayarak ileri teknoloji içeren, sürdürülebilir yatırım kabiliyeti olan ve rekabet şiddeti düşük olan bir pazarda kendi alanımızda önemli bir değer yaratacağız” dedi.

İhracat odaklı bir işletme olduklarının altını çizen Mehmet Fazıl Yurtseven, “Ürünümüz dünyada tek ve rakipsiz. 2020 yılında KOSGEB AR-GE İnovasyon Projesi’ni başarı ile tamamladıktan sonra geliştirdiğimiz cihazımızın ilk satışını Türkiye’de gerçekleştirdik. İkinci cihaz satışımızı ise ABD’ye yaptık. ABD’deki cihazımız halen Minnesota Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde klinik çalışmalarda kullanılıyor. Projemizle 20 farklı ülkede temsilci adayı ile temasa geçerek en az 10 firma ile distribütörlük anlaşması imzalamayı; sırasıyla Avrupa, Güney Amerika, kalkınmış Arap ülkeleri, Kuzey Afrika ülkeleri, Japonya ve Kore’ye ihracat gerçekleştirmeyi; en az 100 bin veteriner hekime ulaşarak ürünümüzden haberdar olmasını sağlamayı planlıyoruz. Bu hedefi gerçekleştirmek için proje kapsamında fuar, kongre katılımları, müşteri ziyaretleri, dijital, basılı ve internet reklamları, temsilcilik görüşmeleri ve satış odaklı diğer pazarlama faaliyetleri yapacağız. Projenin 18 aylık süre içerisinde tamamlanması sonucunda ortaya çıkacak çıktılar ile işletmenin 6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmesi ve yeni personel istihdamı gibi kazanımlarla ülke ekonomisine de katkıda bulunacağını öngörüyoruz” ifadelerini kaydetti.

Kampanya sayfası: https://fnb.lc/caremed