Sosyal Medya

Otomobil

Çip krizi Nissan’ın elektrikli Ariya modelini vurdu!

Çip krizinin etkileri özellikle elektrikli otomobil sektöründe yavaş yavaş kendini daha fazla hissettirmeye başladı. Nissan elektrikli modeli Ariya'nın satış tarihini erteledi... İşte detaylar.

Çip krizi Nissan’ın elektrikli Ariya modelini vurdu!

Çip krizinin etkileri özellikle elektrikli otomobil sektöründe yavaş yavaş kendini daha fazla hissettirmeye başladı. Nissan elektrikli modeli Ariya’nın satış tarihini erteledi… İşte detaylar.

Nissan, çip tedarik krizi nedeniyle elektrikli araba modelinin satış tarihini 2022’nin kışına erteledi
Nissan Motor, çip tedarik krizi nedeniyle elektrikli araba modeli Ariya’nın satış tarihini erteledi.

Ariya SUV ilk olarak geçen sene Haziran ayında ortaya çıkmış, şirket aracın 2021 ortalarında satışa çıkacağını duyurmuştu. Nissan cuma günü yaptığı açıklamada sınırlı sayıda üretilecek modelin bu kış Japonya’da satışa sunulacağını duyurdu.

Nissan Başkan Yardımcısı Asako Hoshino, “Bir yıl önce duyurumuzu bu yılın ortaları için yapmıştık ama sonrasında Kovid-19 salgını beklediğimizden uzun sürdü ve çip krizi ortaya çıktı” dedi.

Küresel çip krizi otomobil üreticilerinin yeni model çıkarmasının önündeki en büyük engel olmaya devam ederken Ariya’nın yavaş bir şekilde piyasaya sürülmesi Nissan için büyük önem taşıyordu.

Nissan, çip krizinin sadece bu yıl yaklaşık 500 bin araçlık üretimi etkileyeceğini söyledi. Hoshino ise Ariya modelinin çıktığı yıl on binlerce satış yapmasını beklediklerini söyledi.