Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Commencis, Türkçe Destekli Yapay Zeka Dil Modeli Commencis LLM’yi Tanıttı

Dijital dönüşüm alanında lider teknoloji şirketi Commencis, Türkçe dil desteğine sahip yapay zeka tabanlı dil modeli serisinin ilk ürünü olarak, bankacılık ve finans sektörlerine özel geliştirdiği Commencis LLM'yi duyurdu.

Commencis, Türkçe Destekli Yapay Zeka Dil Modeli Commencis LLM’yi Tanıttı

 

Commencis, Bankacılık ve Finans Sektörüne Yönelik Yapay Zeka Dil Modeli Commencis LLM’yi Tanıttı…

Dijital dönüşüm alanında lider teknoloji şirketi Commencis, Türkçe dil desteğine sahip yapay zeka tabanlı dil modeli serisinin ilk ürünü olarak, bankacılık ve finans sektörlerine özel geliştirdiği Commencis LLM’yi duyurdu. Hedef aldığı sektörlerin ihtiyaçlarına göre özgünleştirilmiş veri setleri ile eğitilen bu model, müşteri hizmetleri, içerik üretimi ve veri analizi gibi işlevlerde verimliliği artırmak amacıyla tasarlandı.

Sektörel ihtiyaçları temel alan ve özelleştirilebilir veri setleriyle eğitilmiş Commencis LLM, bankacılık ve finansın yanı sıra havacılık, sigortacılık ve telekomünikasyon gibi farklı sektörlerde canlı destek ve veri analizi gibi kritik işlevlerde kullanıcı deneyimini iyileştirme kapasitesine sahip. Yüksek gizlilik ve güvenlik standartlarına dayanarak geliştirilen sunucu tarafı kurulum (on-premise) seçeneği ile şirketler, kendi altyapılarında Commencis LLM’yi tam güvenlikle kullanabilecekler.

Commencis LLM; Llama 2, Mistral, Zephyr, OpenChat 3.5 gibi dil modelleri üzerinde yapılan kapsamlı araştırma ve veri üretimi faaliyetlerinin bir ürünü olarak geliştirildi. Geliştirme sürecinde Commencis mühendislik ekibi tarafından, üç ay boyunca Amazon Web Services’in yüksek performanslı GPU’lar üzerinde yoğun bir çalışma yürütüldü. Bu çalışmalar sonucunda, Türkçe dil becerileri son derece gelişmiş, başta bankacılık ve finans olmak üzere farklı alanlarda soru-cevap yeteneklerine sahip ve kullanıcı isteklerine cevap verebilen bir sanal asistan olarak işlev görebilecek düzeyde bir dil modeli ortaya çıkarıldı.

Commencis Chief Information Officer Duru Kızılkayak konuyla ilgili şunları söyledi:

“Sektördeki 20 yılı aşkın deneyimimizle, bugüne kadar lider bankalarla ve finansal kuruluşlarla iş birliği yaparak sayısız dijital başarı hikayesine imza attık. Commencis LLM de derinlemesine anlama ve etkileşim kabiliyetleri sayesinde bankaların müşteri deneyimini önemli ölçüde iyileştirme hedefiyle yola çıktı. Commencis LLM ile bankacılık ve finans sektörünün sorun çözme süreçlerini daha verimli hale getirmeyi, bu sayede maliyetlerini azaltmalarını ve dijital kanallar üzerinden sunulan hizmet kalitesini iyileştirmelerini amaçlıyoruz. Önümüzdeki dönemde, hiper-kişiselleştirme ve hızlı yanıtlar aracılığıyla müşteri sadakatini artırmak ve sektördeki firmalara rekabet avantajı sağlamak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor.”

Commencis, finans sektörü için sunduğu dijital bankacılık ürünleri, ödeme, kimlik doğrulama ve uçtan uca müşteri deneyimi çözümleriyle bankaların ve finansal kuruluşların dijital kanallarını en yeni teknolojilerle dönüştürmelerini sağlıyor.  Yapay zeka kullanımı, şirketlerin müşteri davranışlarını daha iyi anlamalarını, kişiselleştirilmiş hizmetler sunmalarını, işlem süreçlerini otomatikleştirmelerini ve güvenlik önlemlerini artırmalarını sağlıyor.