Sosyal Medya

Eğitim

Doğru LGS Tercihi Nasıl Yapılır? Yüzdelik dilim daha önemli!

tonguçAKADEMİ'nin rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, LGS tercih sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor. LGS Tercihi ile İlgili Kısaca Bilinmesi Gerekenler!

Doğru LGS Tercihi Nasıl Yapılır? Yüzdelik dilim daha önemli!

LGS Tercih Dönemi Başladı! LGS Tercihinde Nelere Dikkat Edilmeli?

19 Temmuz’a kadar sürecek olan LGS tercih başvuruları dönemi başladı. Online eğitim platformu tonguçAKADEMİ’nin rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, LGS tercih sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih başvuruları süreci başladı. tonguçAKADEMİ rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, 19 Temmuz’a kadar devam edecek olan tercih sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri aktarıyor.

 

 

Yüzdelik dilim alınan puandan daha önemli

 

Yüzdelik dilimin alınan puandan daha önemli olduğunun altını çizen tonguçAKADEMİ rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş,

“Öğrencilerimizin ve velilerimizin aklında genellikle her sene ‘puana göre mi yoksa yüzdelik dilime göre mi tercih yapacağız’ sorusu yer alıyor. Bu sorunun cevabı her sene için yüzdelik dilimdir diyebiliriz. Örneğin 400 puan alan bir öğrencinin dilimi yüzde 6 olsun, tercih listesine okul yerleştirirken yüzde 3-12 arasındaki okulları seçmesi gerekir. Eğer ‘geçen sene hangi okullar 400 puanla almış, ben onları yazayım’ düşüncesiyle hareket ederse kendi yüzdelik dilimine uymayan, yanlış dilimleri tercih listesine eklemiş olur. Bu noktada şu iyi anlaşılmalıdır, 400 puan bu sene yüzde 6’yı gösterirken belki de geçen sene yüzde 3’lük bir dilimi göstermiş olabilir. Yüzdelik dilim her sene sınava giren öğrenci sayısı, sınavın zorluğu/kolaylığına göre değişen bir parametredir” diyor.

 

Tercih listesi bir stratejiye göre yapılmalı

 

Tercih listesi yapmanın da bir stratejisi olduğunu söyleyen tonguçAKADEMİ rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, “MEB öğrencilerimize 10 adet tercih hakkı sunuyor. Tercih listesi oluştururken genellikle ilk üç liseye öğrencinin yüzdelik diliminden daha yüksek, öğrencinin çok istediği liseleri yazıyoruz. Sonraki dört liseye öğrencinin yüzdelik dilimine yakın ve kazanma ihtimali çok yüksek olan liseleri yazıyoruz. Bu aralığı yazarken sıralamaya oldukça dikkat etmek gerekiyor, öğrencinin yüzdelik dilimine yakın liseler olduğu için bir lisenin yerini değiştirmek istediğimizde bile iyice düşünülmelidir. Son iki lise ise öğrencinin yüzdelik diliminden düşük, öğrencimizin açıkta kalmaması için yazılan liseler olmuş oluyor. Genellikle öğrenciler bu son liselere kalmadan üstlerde yazdığı bir okula yerleşmiş oluyor fakat yine de ‘bu liseler bana çıkmaz’ mantığı ile araştırılmadan tercih listesine hiçbir lise yazılmamalıdır” şeklinde konuşuyor.

 

Yüzdelik dilimin uygun olduğu her okul öğrenci için doğru tercih olmayabilir

 

Yüzdelik dilimin uygun olduğu her okulun öğrenci için doğru tercih olmayabileceğini belirten tonguçAKADEMİ rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, şunları söylüyor: “Sadece yüzdelik dilime bakarak tercih listesi oluşturmak maalesef öğrencimiz için uygun olmayabilir. Okulun öğrencimizin yaşadığı yere olan konumu, ulaşım olanakları, eğer başka bir il için tercih yapıyorsanız okulların yurt olanakları, hazırlığın olup olmadığı, eğitim dilinin ne olduğu, ikinci yabancı dil seçenekleri olup olmadığı, öğrencimiz ileride sayısal dışında eşit ağırlık, sözel veya dil tercihi yapmak istiyorsa gideceği lisede bu alanların açılıp açılmadığı, kulüp ve sosyal faaliyetleri, sosyal etkinlik ve yarışmalara verilen önem dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Ayrıca yazılan her okul mutlaka yerinde ziyaret edilmeli ve okulun durumu, bahçesi, yöneticileri, çalışanlarıyla okul hakkında sohbet edilmelidir.”

 

Derece öğrencileri fen lisesine gitmeli diye bir kural yok

 

Derece öğrencilerinin ilk tercihinin genellikle fen liseleri olduğunu söyleyen tonguçAKADEMİ rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, “Öğrencinin gelecekte ne istediği oldukça önemlidir. Gelecekte mühendis olmak veya tıp okumak istemeyen, sayısal alanı tercih etmeyecek bir derece öğrencisi, yüzdelik dilimine uygun başarılı Anadolu Liselerini tercih edip hedeflerine uygun bir eğitim de alabilir” diyor.

 

Okul başarısı sadece yüzdelik dilime göre anlaşılmaz

 

Yüzdelik dilimleri yüksek okulların başarılı okullar olarak bilindiği ve bunun çoğu zaman doğru olduğunu dile getiren tonguçAKADEMİ rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, “Fakat yüzdelik dilimi düşük her okul başarısız demek doğru olmayacaktır. Bu noktada okulun mezunlarının kazandığı üniversitelere bakmak önemlidir. Bu bilgileri liselerin web sitelerinden veya okul yöneticilerinden velilerimiz öğrenebilirler” şeklinde konuşuyor.

 

Yüzdelik dilimi bulunmayan okullar listeye eklenebilir

 

Yüzdelik dilimi bulunmayan okulların kafa karışıklığı yaratmaması gerektiğini ve listeye eklenebileceğini söyleyen tonguçAKADEMİ rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, “Tercih robotunda bazı okulların karşısında yüzdelik dilim bilgisi görünmeyebilir. Bunların çoğu yeni açılan okullardır. Bazıları da geçen sene yüzdelik dilimi oluşmayan ya da bu yıl statü değiştiren okullar olabilir. Bu okulları tercih edecekseniz bulunduğu yerdeki eşdeğer okullara bakarak tercih yapabilirsiniz” diyor.

 

“Rehber öğretmen kadromuzla öğrencilerimize katkı sağlıyoruz”

 

tonguçWORKS’un online eğitim platformu tonguçAKADEMİ tarafından 8. sınıf öğrencilerine özel olarak hazırlanan Online tonguç LGS Dershanesi’nde öğrencilere oldukça kapsamlı ve özel bir eğitim sunduklarını belirten tonguçAKADEMİ rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, “Yenilenen Online LGS Dershanesi’nde 8.sınıf içeriklerinin tamamı,  436 saat canlı dersler, kişiye özel koçluk sistemi, 16 kişilik canlı ve interaktif sınıflar, 19 adet kaynak kitap,  online deneme sınavları, rehberlik ve motivasyon videoları, aylık ilerleme raporları ve veli bilgilendirme sistemi gibi yenilikçi özellikler yer alıyor.  Rehber öğretmen kadromuzla da her daim öğrencilerimize katkı sağlıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

 

LGS Tercihi ile İlgili Kısaca Bilinmesi Gerekenler!

  • Tercihler e-okuldan ya da ortaokul müdürlüklerinden yapılabilmektedir.
  • LGS puanıyla tercih yapabilmek için e okul üzerinden önce Yerel Yerleştirme Tercihi yapmak zorunludur.
  • Tercihler için son gün 19 Temmuz 17.00
  • Tercih sonuçlarının açıklanması 24 Temmuz
  • 1.Nakil Başvuruları: 24-28 Temmuz
  • 2.Nakil Başvuruları: 31 Temmuz-4 Ağustos