Sosyal Medya

Oyun Dünyası

Electronic Arts erişilebilirlik araçlarını ve teknolojisini daha geniş kullanıma açmaya devam ediyor

Electronic Arts kullanımı kolay bir “ışığa duyarlılık analiz aracını” açık kaynak olarak kullanarak ve erişilebilirlikle ilgili, oyuncular için oyun içi engellerin kaldırılmasına yardımcı olan dört tane daha video oyun patentini halka açık hale getirme sözü vererek erişilebilir video oyunlarını ileriye taşımaya devam ediyor.

Electronic Arts erişilebilirlik araçlarını ve teknolojisini daha geniş kullanıma açmaya devam ediyor

Oyuncuların oyun oynarken yaşayabilecekleri zorlukları aşmalarına yardımcı olacak IRIS ve dört ek patent daha açıklandı.

Electronic Arts kullanımı kolay bir “ışığa duyarlılık analiz aracını” açık kaynak olarak kullanarak ve erişilebilirlikle ilgili, oyuncular için oyun içi engellerin kaldırılmasına yardımcı olan dört tane daha video oyun patentini halka açık hale getirme sözü vererek erişilebilir video oyunlarını ileriye taşımaya devam ediyor.

Işığa duyarlılık analiz aracı IRIS, EA tarafından pozitif oyuna yönelik süregelen kararlılığın bir parçası olarak geliştirildi ve ışığa duyarlılık yaşayan oyuncuları potansiyel olarak etkileyebilecek videoların içindeki kareleri otomatik olarak analiz edip belirliyor. Birleşik Krallık’taki Epilepsi Derneği ve ABD’deki Epilepsi Vakfı‘na göre, dünya çapındaki 50 milyon epilepsi hastasının en az %5’i ışığa duyarlı ve belirli türde yanıp sönen ışıklara maruz kalmanın tetiklediği semptomlar yaşayan diğer birçok insan da mevcut.

IRIS, erişim kolaylığı göz önünde bulundurularak oluşturuldu ve görsel dijital içerik geliştirenler için anlaşılması hızlı analizler sunuyor. Araç, içeriğin yanıp sönen ışıklar veya hızla değişen mekansal desenler açısından kontrol edilmesini kolaylaştırmakta. Bu aynı zamanda geliştiricilerin, geliştirme sürecinin erken safhalarında potansiyel ışığa duyarlılık sorunları açısından içeriği analiz edebilecekleri anlamına da geliyor. IRIS halihazırda EA SPORTS Madden NFL 24, EA SPORTS FC 24 ve EA SPORTS WRC’deki belirli içeriklerde kullanılıyor ve EA gelecekte ek görsel içeriklerle kullanımını genişletmeyi planlıyor. Yazılımın kodunu burada bulabilirsiniz.

Açık kaynaklı IRIS’e ek olarak EA, sektörde bir ilk olan erişilebilirlik patenti taahhüdünü temel alarak dört patentte daha teknolojiyi telifsiz kullanıma sunuyor. İlk olarak Ağustos 2021’de başlatılan bu taahhüt, EA’in video oyunlarında mümkün olduğunca fazla erişilebilirlik engelini azaltma veya ortadan kaldırma arzusunun bir parçası olarak rakiplerine ve geliştiricilere erişilebilirlikle ilgili patentli teknolojilere ücretsiz erişim sağlıyor. Yayınlanan dört patent, oyuncuların oynamasını kolaylaştıran ve oyun içi engelleri ortadan kaldıran teknolojileri içeriyor. Bunlar aşağıdaki şekliyle sıralanıyor:

1. Otomatik Oyuncu Kontrolünü Devralma:  Bir oyuncunun oyunla ilgilenmeyi bıraktığını otomatik olarak algılayan ve oyuncu tarafından kontrol edilen karakterini, oyuncunun oyun tarzına benzeyen sistem odaklı bir karaktere dönüştüren bir sistem. Bu teknoloji, oyunla hemen veya yeterince etkileşime giremedikleri anlar yaşayabilecek engelli (ör. motor, bilişsel, görsel) kişilere yardımcı olabilir.

2. Uyarlanabilir Oyun Eğitim Sistemi: Bu akıllı ve uyarlanabilir sistem, oyunculara oyun içi komutları ve teknikleri her oyuncunun becerisine veya oyun tarzına göre nasıl uygulayacakları konusunda rehberlik sağlıyor. Bu teknoloji, özellikle oyunu oynarken karşılaştıkları belirli engelleri azaltmayı amaçlayan kişilere özel rehberlik sağlayarak yardımcı olabilir.

3. Rota Navigasyon Sistemi: İlk olarak Mirror’s Edge Catalyst’te kullanılan bu patent, oyuncuları büyük ve karmaşık oyun ortamlarında yönlendirmek için navigasyon rotaları oluşturan ve navigasyonda yardımcı hatları görüntüleyen bir sistemi kapsıyor. Bu teknoloji bilişsel ve görsel erişilebilirlik açısından kolaylık sağlıyor ve oyun haritalarında gezinmeyi zor bulabilecek oyunculara yardımcı oluyor.

4. Video Oyunları için Animasyonlu ve Kişiselleştirilmiş Antrenör: Oyunculara oyun içi ve oyun dışı bilgiler vererek oyundaki performanslarını artırmalarını sağlayan animasyonlu ve kişiselleştirilmiş bir antrenör sağlayan bir sistem.

EA Küresel İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Kerry Hopkins, “Patent taahhüdümüz, geçmişi ne olursa olsun herkesin video oyunlarından keyif alabilmesi ilkesi üzerine oluşturuldu. Işığa duyarlılık aracımız IRIS’i açık kaynak olarak kullanarak ve buna ek olarak, motor, bilişsel, görsel ve/veya diğer engelleri olan oyuncuların daha sorunsuz bir oyun deneyimi yaşamasına yardımcı olabilecek ek patentli teknolojinin kullanımını açarak bu taahhüdümüzü geliştirmeye devam ediyoruz. Topluluk genelindeki geliştiricilerin katılımın önündeki engelleri ortadan kaldırmasına, dünya çapındaki oyuncular için daha güvenli, daha kapsayıcı, daha erişilebilir ve sonuçta daha eğlenceli deneyimler yaratmasına olanak sağlamak istiyoruz” dedi.

Bu teknolojinin kullanıma açılması, oyuncuların Electronic Arts oyunlarındaki erişilebilirlik özellikleri hakkında bilgi edinebileceği, endişelerini dile getirebileceği ve iyileştirmeler için önerilerde bulunabileceği Electronic Arts erişilebilirlik portalının başlatılması da dahil olmak üzere, önceki erişilebilirlik girişimlerine dayanıyor. Geçtiğimiz yıl EA, daha fazla oyuncunun bir video oyunu veya cihazla etkileşime geçmesini kolaylaştıracak altı erişilebilirlik patenti taahhüt etmişti.