Sosyal Medya

iPhone

iOS 15, iPadOS 15 ve watchOS 8 20 Eylül’de indirilebilecek!

Apple'ın iOS 15, iPad OS 15 ve watchOS 8 güncellemeleri, iPhone 13 serisinden bir kaç gün önce 20 Eylül'de kullanıma sunuluyor. iOS'un en son sürümü, FaceTime ve Mesajlar için yeni özellikler, daha akıllı bildirimler ve yeni bir LiveText özelliği ekliyor.

iOS 15, iPadOS 15 ve watchOS 8 20 Eylül’de indirilebilecek!

Apple’ın iOS 15, iPad OS 15 ve watchOS 8 güncellemeleri, iPhone 13 serisinden bir kaç gün önce 20 Eylül’de kullanıma sunuluyor. iOS’un en son sürümü, FaceTime ve Mesajlar için yeni özellikler, daha akıllı bildirimler ve yeni bir LiveText özelliği ekliyor.

Güncelleme ile iPhone ve iPad sahipleri, dikkat dağıtıcı arka plan seslerini ortadan kaldırmak için mekansal ses ve gürültü azaltma özelliklerinin eklenmesi de dahil olmak üzere FaceTime iyileştirmelerinden yararlanacak.

Yenilenen Mesajlar uygulaması, paylaşılan içerik için ayrılmış bir bölümle sohbetlerde paylaşılan fotoğrafları, müzikleri ve haber makalelerini izlemeyi kolaylaştıran yeni bir “sizinle paylaşılanlar” özelliği ekliyor.

Apple, bildirim uyarılarını nasıl ve ne zaman alacağınızı kontrol etmek için yeni araçlarla bildirimlerini de değiştiriyor. Yeni “Odaklanma” modları, özellikle duymak istediğiniz uygulamalar ve kişiler dışındaki tüm uyarıları kapatmanıza ve çalışma, uyku ve diğer etkinlikler için özel profiller belirlemenize olanak tanıyor. Bu profiller, gün boyunca kullanma olasılığınız en yüksek olan uygulamalara bağlı olarak ana ekranınızdaki uygulamaların düzenini de değiştirebilir.

iOS 15’in daha ilgi çekici özelliklerinden biri, kamerayı çevrenizi taramak ve ilgili bilgileri ortaya çıkarmak için kullanan Canlı Metin – Live Text özelliği… Örneğin, beyaz tahtaya doğrultursanız, paylaşmanız için yazılı metni çıkarabilir. Ayrıca sanatı, önemli noktaları, bitkileri ve evcil hayvanları da tanımlayabilir.

iOS 15’in bu ilk sürümünde SharePlay özellikleri yer almayacak. Ayrıca Apple yakın zamanda iOS 15’in en tartışmalı özelliklerini erteleyeceğini doğruladı. Bu neydi derseniz “kullanıcıların cihazlarında yasa dışı çocuk istismarı görüntülerini tespit etmesini sağlayacak planlı çocuk güvenliği güncellemesi” idi. Apple, bu ayın başlarında, geniş çapta eleştirilen sistemde “iyileştirmeler yapmak” için değişiklikleri ertelediğini açıklamıştı..