Sosyal Medya

iPhone

iPhone 14 Pro’da çentik kalkabilir, 48 MP kamera gelebilir!

İşte Apple'ın yeni nesil iPhone amiral gemisi akıllı telefonları için bahsedilen özellikler ve son haberler...

iPhone 14 Pro’da çentik kalkabilir, 48 MP kamera gelebilir!

Pandeminin gölgesinde, bir anlamda yüz yüze lansmanları unuttuğumuz ve 2021’in yarısının sonuna doğru geldiğimiz şu günlerde; Apple’ın yeni olası iPhone modelleri 2022 ve 2023 ile ilgili söylentiler giderek artmaya başladı.

Daha iyi kamera sensörleri, ekran altına gizlenmiş bir Face ID sistemi ki bu çentiğin ortadan kalkması demek, hatta iptal edilmiş yeni iPhone tasarımlarından bahsediyoruz.

İşte Apple’ın yeni nesil iPhone amiral gemisi akıllı telefonları için bahsedilen özellikler ve son haberler…

Öncelikle Apple Mini’ye bir Hoşçakal hazırlığı var!

Tanınmış Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre şirketin “mini” serisi 5.4 inç iPhone 13 mini ile sona erecek. MacRumors tarafından görülen bir araştırma notunda Kuo, 2022 iPhone’ların (diğer adıyla iPhone 14 serisi) “üst düzey 6,7 inç ve 6,1 inç” modellerin yanı sıra “alt düzey 6,7 inç ve 6,1 inç” seçenekli modellerini içereceğini öngörüyor.

iPhone 12 mini incelemelerinde model he ne kadar iPhone 12 ve iPhone 12 pro kadar iyi çalışıyor olsa da; özellikle batarya – pil ömrü konusunda ciddi şikayetler ortaya çıktı. Ayrıca iOS sisteminde bu kadra küçük ekrana bakmak bir çok kullanıcıyı yordu.

Apple’ın iPhone mini’yi durdurma kararı aslında surpriz sayılmaz zira, Ocak ayında, Tüketici Zekası Araştırma Ortaklarının bir raporu, mini akıllı telefonun 2020 Ekim ve Kasım aylarında toplam iPhone satışlarının yalnızca yüzde 6’sını oluşturduğunu açıkladı.

Nihayet Kameraların Megapikselleri yükseltiliyor!

Kuo ayrıca, iPhone 14 Pro ve Pro Max’in 48 megapiksel kamera sensörü içerebileceğini; bu da her yıl gördüğümüz 12 megapiksel sensörlerden açısından önemli bir değişiklik – önemli bir sıçrama olarak görünüyor.

Bu yükseltme aslında 8K video desteği ile birlikte AR/MR destekli cihazlar açısından çok uygun.

Özellikle 48 MP’lik bir kamera sensöründen bahsetmek gerekirse, henüz doğrulanmamış olsa da; güncellenmiş iPhone kamera sensörü, Samsung’un S20 ve S21 serilerinin 64MP’lik kameralarının cirit attığı bir dönemde 8K desteği ile birlikte mantıklı ve zorunlu bir hareket olarak görüyorum.

Bu arada Galaxy S20 Ultra ve S21 Ultra’da kullanılan kamera sensörünün 108MP düzeylerine ulaştığını düşünürsek geri bile kalında. Rakiplerine kıyasla Apple çok geriden takip ediyor.

AR/MR hakkında da bir şeyler var!

Bunların yanında Kuo’nun artırılmış gerçeklik / karma gerçeklik ile ilgili de bir yorumu var. Apple’ın karma gerçeklik başlığının çok yakında çıkacağı bildirildiğinden; şirketin MR girişimiyle ilgili özellikleri devreye sokması mantıklı olabilir diyor.

Buradaki ilginç ve dikkat çekici beklenti, 2023 model iPhone’da yer alacak 10X optik zoom destekleyecek bir periskop lens kullanılma ihtimali. Şu anda iPhone 12 2x optik yakınlaştırmaya sahipken, iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max sırasıyla 4x ve 5x aralığına sahip.

Çentikli ekran elveda zamanı!

2023 iPhone’lardan bahsetmişken, Apple sonunda çentiği emekli edebilir. MacRumors tarafından alınan bir yatırımcı notunda Kuo, şirketin ekran altında bir Face ID sistemi tanıtmayı planladığını söylüyor. Ancak pandemi döneminde Face ID’nin bir çok kullanıcının maskeli yüzünde sıkıntılar yaşattığını da unutmamak gerek…

Çentikli ekrandan kurtulabilirsek kusursuz bir tam ekran iPhone geliyor diyebiliriz. FACE ID yerine ekran altı parmak izi okuyucu tercih edilirse; belki farklı senaryolarda olabilir…

Çentikli ekrandan kurtulmak için Apple belki 2023’ü bile beklemeyebilir. Geçen ay Kuo bir açıklamasında, Apple’ın 2022 model iPhone’larda delikli ekran kullanabileceğini söylemişti. FACE ID’nin bu tip bir tasarımla nasıl çalışacağına dair kesin bir şey yazmadı.

Yukarıda bahsettiğim özelliklerin kesin olarak gelip gelemeceğini henüz tam bilmiyoruz. Ancak Apple’ın yıllarca artan ve yetersiz gelen iPhone güncellemelerinden sonra, bu yeni özelliklerle rakipleri arasındaki bazı özelliklerdeki farkı kapatması beklenebilir.

Kullanıcılar iOS’u seviyor ama kamera ve diğer özellikler arasındaki uçurum giderek artarsa; 1500 dolar bandında iPhone satmakta artık zorlanabilir. Dürüst olalım, iPhone 11 almış bir kişi için iPhone 12 serisinin özellikleri sadece bir kasa, ekran ve işlemci yükseltmekten ibaret gibi görünüyor. Bu tip kullanıcılar iPhone 11’den 12’yegeçmek yerine daha bir kaç model sonrasını bekliyor.

Radikal özellik değişikleri artık olmak zorunda…