Sosyal Medya

Mobil

Karşınızda Nexus 5X

Google ve LG ortaklığı sonucu geliştirilen LG Nexus 5X, bu gece gerçekleşen etkinlikte tanıtıldı.

Google ve LG ortaklığı sonucu geliştirilen LG Nexus 5X, bu gece gerçekleşen etkinlikte tanıtıldı.

Geçtiğimiz yıl Google ve Motorola ortaklığında geliştirilen Nexus 6, ne kadar güçlü bir telefon olsa da çeşitli sorunların yaşandığı ve en önemlisi Türkiye’de satılmayan bir telefon olduğu için çok başarılı olmamıştı. Bu yıl ise Google yeniden LG ile çalıştı ve kısa süre önce gerçekleşen etkinlikte LG Nexus 5X, başarılı özellikler ile tanıtıldı.

LG Nexus 5X Özellikleri

Daha ince tasarım

İlk olarak tasarımında baktığımızda LG’nin pek çok üst seviye modelinden daha ince bir tasarıma sahip olan Nexus 5X, 7.9 mm inceliğe ve 139 gram gibi boyutuna oranla ortalama ağırlıkta bir kasaya sahip. Dayanıklılık tarafında Corning Gorilla Glass 3 ekran koruma teknolojisinin kullanıldığı LG Nexus 5X, plastik kasası ile metal kasalı rakipleri ile kıyaslandığında daha hassas olabilir. Ancak tam sonucu yapılan düşme testlerinde görebileceğiz.

Full HD çözünürlüklü ekran

Ekran tarafında işlemcisinin performansını olumsuz etkilemeyecek 5.2 inç boyutta Full HD çözünürlüklü IPS LCD ekranın kullanıdlığı LG Nexus 5X, 424 ppi piksel yoğunluğuna sahip.

12 Megapiksel çözünürlük ile iPhone 6s rakibi kamera

Kameraya geldiğimizde 12.3 Megapiksel f/2.0 arka kamera ve 5 Megapiksel ön kamera ile direkt yeni iPhone 6s modellerine meydan okur gibi görünen LG Nexus 5X, arkada çift LED flaş ve laser autofocus özelliklerine sahip olmasına karşın, çekilen fotoğrafların iPhone 6s’ten daha iyi olup olmadığı yapılacak testlerde belli olacak. Ayrıca LG Nexus 5X’in arka kamerası ile 120 fps ağır çekim ya da 4K videolar, ön kamerası ile Full HD videolar yakalanabiliyor.

nexus-5x-black-white-blue-730x548

Yine MicroSD kart desteği yok!

Depolama tarafında 16 GB ve 32 GB depolama seçenekleri ve ücretsiz … GB Google Drive depolama alanının verildiği görülen LG Nexus 5X, 2 GB RAM ile amiral gemisi pek çok modelin gerisinde kalıyor. Ancak söylenenlere göre Android 6.0 Marshmallow’un stabil yapısı sayesinde 2 GB RAM ile amiral gemisi modeller ile rekabet edecek performans elde edilecek.

Performanslı Snapdragon 808 işlemci

İşlemcisine bakıldığında ilk olarak LG G4’te gördüğümüz 6 çekirdekli Snapdragon 808 işlemci ve Adreno 418 grafik işlemcisine yer verilen LG Nexus 5X, düşük ekran çözünürlüğü sayesinde tahminlerimize göre LG G4’ü geride bırakacak. Ancak tam performans sonuçlarını yapacağımız benchmark testlerinde göreceğiz.

Parmak izi okuyucu ve Android Pay ödeme sistemi

Kablosuz şarj ile hızlı şarj edilebilen 2700 mAh bataryası ile ortalama performans sergileyebilecek LG Nexus 5X, ek olarak 4.5G desteği, Android Pay ödeme sistemi desteği, gelişmiş parmak izi okuyucu, USB Type-C bağlantı ve Android 6.0 Marshmallow işletim sistemi özelliklerini sunuyor.

Nexus 5X, Türkiye çıkış tarihi ne zaman?

Türkiye satış tarihi olarak Google’ın Ekim ayını işaret ettiği Nexus 5X’in başarılı özellikleri ile Türkiye’de uygun fiyatla satılabileceğini tahmin ediyoruz.

nexus-5x-6p

Nexus 5X Türkiye fiyatı ne kadar olacak?

379 Dolar (16 GB) ve 429 Dolar (32 GB) fiyat etiketleri ile Amerika, İngiltere, Güney Kore ve Japonya’da ön siparişleri kısa süre sonra başlayacak LG Nexus 5X Türkiye fiyatı için, ne yazık ki kesin bir değer söyleyemiyoruz. Ancak 1500-1800 TL arasında olma ihtimali yüksek.