Sosyal Medya

TeknoTalk Tv

Samsung, yeni ‘Neo QLED 8K’ ekran serisini tanıttı!

Teknoloji devi Samsung, ‘Unbox & Discover’ etkinliğinde, benzersiz bağlantılı teknolojileri ve üst düzey görüntü kalitesiyle yeni bir çağın başlangıcını temsil eden ‘2022 Neo QLED 8K’ ekran serisini tüm dünyada ilk kez tanıttı.

Samsung, benzersiz ve bağlantılı teknolojileri bir araya getiren yeni ‘Neo QLED 8K’ ekran serisini tanıttı

Teknoloji devi Samsung, ‘Unbox & Discover’ etkinliğinde, benzersiz bağlantılı teknolojileri ve üst düzey görüntü kalitesiyle yeni bir çağın başlangıcını temsil eden ‘2022 Neo QLED 8K’ ekran serisini tüm dünyada ilk kez tanıttı. Şirket, ayrıca 2022 ürün serisi sound bar’lar ve aksesuarlar ile sürdürülebilirlik girişimleri hakkında da bilgi verdi.

Samsung, ‘Unbox & Discover’ etkinliğinde ilk kez tanıttığı ‘2022 Neo QLED 8K’ son teknoloji ekran serisiyle televizyonun yaşamlarımızdaki rolünü yeniden tanımlıyor. Bu yılın ürün ve özellikleri, eğlence, bağlantı, iş ve daha fazlasının tek bir merkezden yönetilebildiği ekran kavramını yeni bir boyuta taşıyor.

Televizyonların günlük yaşantımızdaki önemini ve kullanım alanlarını odağına alan Samsung, ‘2022 Neo QLED 8K’ ekran serisini “Ekranlar her yerde, herkes için” vizyonu çerçevesinde geliştirdi. Bu vizyon doğrultusunda her duruma ve yaşam tarzına uygun bir ekran sunmayı amaçlayan Samsung, ayrıntılı kişiselleştirme özellikleri ile sorunsuz bağlantı sunan cihazlar geliştiriyor.

Yeni Neo QLED 8K: “En iyinin de daha iyisi”

Samsung, 2022 model Neo QLED 8K ekran serisini, geniş ekran deneyimini başka bir boyuta taşımak için yeni özelliklerle harmanladı. 2022 Neo QLED 8K ekranın ana bileşeni yeni 8K Nöral Quantum İşlemci olurken, en yeni özelliklere sahip bu işlemci, kaynağı ne olursa olsun optimum görüntüleme için her bir içeriğin özelliklerini ve görüntü kalitesini analiz eden 20 bağımsız yapay zeka ağına sahip.

8K Nöral Quantum İşlemci aynı zamanda, ‘Gerçek Derinlik Arttırıcısı’ adı verilen yeni bir teknolojiyi de destekliyor. Bu teknoloji ekranı tarayarak, arka planı işlenmeden sabit tutarken, nesneyi geliştirerek nesnenin arka planla olan kontrastını en üst düzeye çıkarıyor. İnsan gözünün gerçek hayatta görüntüleri algılama biçimine benzer şekilde çalışan bu teknoloji, bu sayede ekrandaki nesneyi arka plan üzerinde öne çıkarabiliyor.

Güçlü Quantum Mini LED’lerle birlikte çalışan bu işlemci, hassas ve kontrollü bir aydınlatma sunarken parlak olması gereken alanlar parlak kalıyor, onları çevreleyen karanlık alanlar ise karanlık kalabiliyor. Bu da ‘Nesneye Uyarlanabilen Işık Kontrolü’ adı verilen bir özellik sayesinde oluyor. Örnek vermek gerekirse, bu özellik sayesinde bir dolunay sahnesi, gecenin siyah rengiyle karşıtlık oluşturarak daha parlak ve gerçekçi görünebiliyor.

Samsung’un yepyeni 2022 QLED ekran serisi, ayrıca renk konusunda küresel uzmanlığıyla bilinen, Pantone Eşleştirme Sisteminin (PMS) yaratıcısı Pantone’dan dünyanın ilk ‘Pantone Onaylı’ sertifikasını aldı. Buna göre serideki modeller, yeni 110 cilt tonunun yanı sıra Pantone’un yönergelerinde bulunan 2.000’den fazla rengi orijinal olarak yeniden üretebiliyor. Bu parlak renkler kullanıcıların ekranına yansırken, yeni ‘EyeComfort’ Modu sayesinde kullanıcıların hem göz sağlığı hem de izleme konforuna katkı sunuluyor. Bu özellik, daha rahat bir izleme deneyimini optimize etmek amacıyla gün batımı/gün doğumu bilgileriyle ortamın aydınlık seviyesine bağlı olarak ekranın parlaklığını ve renk sıcaklığını otomatik olarak ayarlayabilen yapay zeka teknolojisi kullanıyor.

Sürükleyici ‘Dolby Atmos’ ses teknolojisi ve akıllı özellikler

Neo QLED 8K’nin sahip olduğu ‘8K Nöral Kuantum İşlemci’, yapay zekâ özellikleri sayesinde ekranda görünen nesneleri gerçek zamanlı analiz edebiliyor. ‘Uyarlanabilir Ses’ özelliği ise ekrandaki hareketi izleyerek sesle eşleştirebilmesini ve hoparlörler arasında otomatik geçiş yapılabilmesini sağlıyor.

Samsung’un yeni amiral gemisi Neo QLED 8K modeli QN900B’deki tüm sesler, yeni üst kanal hoparlörleriyle ‘Nesne Takipli Profesyonel Ses’ özellikli Dolby Atmos özelliğine sahip 90W’luk 6.2.4 kanal ses sistemine bağlanıyor. Bu teknoloji, ‘Konuşma Takipli Ses’ özelliği sayesinde seslerin tanınması için uygulanırken, ses efektleri ve sesler ekrandaki hareketi gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor.

Yeni Neo QLED 4K ve 8K TV’lere Kablosuz Dolby Atmos özelliğini ekleyen Samsung, bu sayede HDMI kabloları ile uğraşmadan, kusursuz ses kalitesinin keyfini çıkarmaya imkan sunuyor. Kablosuz Dolby Atmos özelliği, Samsung’un daha estetik bir görünümle, sürükleyici bir ses deneyimi sunmak için tasarladığı en yeni 2022 Ultra İnce Soundbar’ında da kullanılabiliyor.

İçerik, oyun, egzersiz ve daha fazlası tek bir merkezde

Samsung 2022 ürün serisi, mümkün olan en kusursuz deneyimi sunmak amacıyla yeni ve daha akıllı özellikler ile donatılırken, kullanıcı ara yüzüyle destekleniyor. Böylece Samsung TV ve ekranlar, içerik izlemek, diğer cihazları ekran üzerinden kullanmak, oyun oynamak, egzersiz yapmak ve daha fazlası için tek bir merkez haline geliyor.

Yeni Smart Hub: Samsung, Tizen tarafından desteklenen yeni kullanıcı arayüzü Smart Hub’ı bu yıl ilk kez tanıttı. Yepyeni Samsung Smart Hub, akıllı cihaz deneyiminin tüm özelliklerini, son derece kolay bir gezintiye olanak sağlayan tek bir ana ekranda topluyor. Sorunsuz bir kullanıcı deneyimi için özellikler, ayarlar ve içerik; ‘Medya’ ve ‘Ambiyans’ olarak iki kategoride, tek bir sekme üzerinde sınıflandırılıyor.

Medya: Medya ekranı, isteğe bağlı video, akış hizmetleri gibi eğlence tercihlerini bir araya getirebiliyor. Tüm platformlar ve hizmetler için akıllı önerilerde bulunmak üzere makine öğrenimi üzerinden kullanıcıların tercihlerini kendiliğinden öğreniyor.

Ambiyans özelliği ise ekranın görüntüsünü evin dekorasyonuna uygun hale getirmek, göz alıcı sanat eserleriyle evinize şıklık katmak için kullanılabiliyor, tüm evlere estetik kazandırıyor.

SmartThings sayesinde diğer ev cihazlarını tek bir noktadan kolayca denetleyin

Bağlantılı deneyimin en önemli bileşenlerinden biri de Samsung’un SmartThings uygulaması. SmartThings sayesinde kullanıcılar ekranını, diğer ev cihazlarını tek bir noktadan kolayca denetleyebileceği bir merkez haline getirebiliyor. Samsung TV’lerde bulunan bu özellik, kullanıcıların cihazları bir bakışta bulabilmelerini, görüntülemelerini ve kontrol edebilmelerini sağlamak üzere geniş ekranın avantajlarını bir arada sunuyor.

Samsung’dan Nifty Gateway iş birliğiyle ‘NFT Platform’

Samsung’un son olarak 2022’de sunduğu bir diğer yenilik de alanında öncü Nifty Gateway ile ortak olan NFT Platformu oldu. 2022 Neo QLED ve QLED’lerde ‘Ambiyans’ modu, sanat eseri koleksiyonu yapmanın ve ekrana yansıtmanın yeni bir yolu olarak kullanılabiliyor. Ayrıca Samsung, NFT ve dijital sanatı keşfetmek ve sergilemek üzere tek istasyonlu bir NFT platformuna da erişim sunacak.

Çevreci adımlarla sürdürülebilirlik her zaman odak noktası

Samsung, ürünlerinin üretim ve kullanım süreçlerinin dünyayı ve çevreyi ne şekilde etkilediğini göz önünde bulunduruyor, çevresel ayak izini azaltmanın ve daha iyi bir gelecek inşa etmenin yollarını arıyor. Şirket bunun için birtakım önlemler alırken, teknolojiyi de kullanıyor.
Çevreci Ambalajlar: Üretim esnasında zımba teli kullanımını devre dışı bırakan Samsung, çevreye duyarlı ambalaj yaklaşımı sayesinde %90 daha az mürekkep kullanıyor. Böylece hem atıkların azalmasına hem de geri dönüşüm merkezlerine katkıda bulunuyor.

SolarCell Kumanda: SolarCell uzaktan kumanda ürününü, yeni özelliklerle iyileştiren Samsung, artık uzaktan kumandaların tamamen pilsiz çalışmasına imkan sunuyor, kumandalar Wi-Fi yönlendiriciler tarafından yayılan yedek enerjiden güç alarak 2.4GHz Radyo Frekansı Toplama teknolojisiyle şarj edilebiliyor. Böylece SolarCell kumandalar, 2020 modellere kıyasla %88 daha verimli hale geliyor.

Geri dönüştürülmüş malzemeler: Samsung’un 2022 TV ve monitörlerinde, dijital ürünler ve uzaktan kumandalarında geri dönüştürülmüş reçine kullanılıyor. Özellikle yüksek çözünürlüklü monitörlerde, kıyı bölgelerinde tehlikeli atık haline gelmeden önce geri kazanılan ‘okyanusa bağlı plastikten’ geri dönüştürülmüş reçine kullanılıyor.

‘Carbon Trust’ sertifikası: Carbon Trust’ın ‘CO2 Azaltımı’ sertifikasını alan Samsung Neo QLED 8K/4K TV’ler, Neo QLED serisinde karbon ayak izinin giderek azaldığını bir defa daha kanıtladı.

Aksesuarlar sayesinde artık daha fazla kişiselleştirme mümkün

TV’ler söz konusu olduğunda her tüketicinin kendine has zevki ve ihtiyaçları olabiliyor. Bu nedenle Samsung, 2022 model TV’lerde yepyeni aksesuarlarla TV deneyimini daha konforlu hale getiriyor. Ekranını duvara monte etmek isteyenler için ‘Slim Fit Duvar’ montajı, izleyiciler nerede oturursa otursun mükemmel açının yakalanabilmesi için yukarı, aşağı ve yana döndürme özelliği sunarken, televizyonun duvara en yakından sabitlenmesini sağlıyor. Televizyon standının tercih edilmesi halinde ise ‘Stüdyo Standı’, Neo QLED 8K’yı sanatsal bir biçimde yerleştirmenin özgün ve zarif bir yolunu sunuyor. Yeni aksesuar sayesinde Neo QLED TV deneyimini, ister yatay ister dikey yaşamaya imkan sunan The Sero’nun manevra yetenekleri Neo QLED 8K için de kullanılabilir hale geliyor. ‘Otomatik Döndürme’, mobil deneyimleri büyük ekrana, portre sanatını tam ekrana taşırken, ‘Çoklu Ekran’ deneyimlerini yeni ekran yerleşimlerine getiriyor.

Samsung Başkan Yardımcısı, Cihaz Deneyimi Bölümü Başkanı ve CEO’su Jong-Hee(JH) Han, yeni Neo QLED 8K ekran serisiyle ilgili şunları söyledi: “Kullanıcıların, ürünlerimizin tüm avantajlarından zahmetsizce faydalanmasını sağlayan kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunmaya odaklanıyoruz. 2022 Neo QLED 8K ekran serisi de tüketicilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak ve tutkularını desteklemek amacıyla tasarlandı. Sunduğumuz yenilikler de onların deneyimleri üzerinden şekillendi. Yeni Neo QLED 8K, evin merkezine yerleşerek gerçekten de yeni deneyimlerin kapısını aralayacak güçte bir cihaz.”

Samsung TV ve ekranlar için ön sipariş vermek veya daha fazla bilgi almak için www.samsung.com/ adresi ziyaret edilebilir.