Sosyal Medya

Güvenlik/Koruma

Siber Saldırı İçin Bakan Uyardı: Saldırılara Hazırlıklı Olun!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, siber saldırılara karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, siber saldırılara karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti.

DynDNS’e karşı yapılan DDoS saldırısı ABD’yi 7 milyar dolar zarara uğratmıştı. Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, siber saldırıların her türlü akıllı ev sistemi üzerinden yapılabileceğini belirterek, internete bağlı cihazlar için de dikkatli olunmalı uyarısında bulundu.

Bakan Arslan, ABD’yi sarsan siber saldırıda, evlerdeki akıllı buzdolabı, klima gibi internete bağlı cihazların ele geçirilerek kullanıldığını anımsatarak, daha önce yaptığı uyarılara işaret etti.

  •  “Siber saldırılar, her türlü akıllı ev sistemi üzerinden yapılabilir. Kimse ‘buzdolabından, klimadan olur mu?’ demesin. İnternete bağlı cihazlar için de dikkatli olunmalı, tedbir alınmalı”
  •  “Akıllı ev uygulamalarının siber saldırılarda kullanılması, bu cihazlar için de önlem alınması gerektiğini gösterdi”
  •  “Menşesi bilinmeyen şüpheli cihazlar kullanılmamalı. Bu cihazlar, herhangi bir güvenlik önlemi alınmadan internete bağlanmamalı”

Ahmet Arslan

ABD’de gerçekleşen siber saldırı üzerine Türkiye tarafının da teyakkuza geçtiğini ifade eden Arslan, ilgili kurumlara da “saldırılara karşı hazır olun” talimatı verdiklerini belirtti.  Siber saldırıda, bilgisayarların yanı sıra nesnelerin interneti olarak adlandırılan internete bağlı cihazların da kullanıldığını dile getiren Arslan, “Güvenlik kameraları, giyilebilir teknoloji cihazları, çocuklarımızın odasını izlediğimiz kameralar, akıllı ev uygulamaları gibi gündelik hayatımızdaki cihazların sayısı her geçen gün artıyor. Siber saldırılarda bu cihazların kullanılması, bu cihazlar için de önlem alınması gerektiğini gösterdi. Siber saldırılar konusundaki farkındalık belli düzeye gelmesine karşın, daha basit nitelikte olan bu cihazların güvenliği genellikle ihmal ediliyor.” diye konuştu.

DDoS Saldırısı