Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

SüperKapasitör Pil, Yıpranmıyor, Saniyeler içinde Şarj Oluyor

SüperKapasitör Pil, Saniyeler içinde şarj Oluyor, 5 Gün Kullanılıyor. Kavramsal Kanıt niteliğindeki yeni pil teknolojisi Hakkında DETAYLAR!

Yeni batarya teknolojisi SuperKapasitör şimdilik bir kavramın kanıtı ama oldukça umut verici.

Yeni SüperKapasitör Pil, 30 bin kullanımdan sonra bile hala yepyeni.

Central Florida Üniversitesi’nden (UCF) bilim adamları, 30.000 kez şarj edildikten sonra bile hala yepyeni kalan bir süper kondansatör pil prototipi üretti. Araştırma, geleneksel lityum iyon pilinden 20 kat daha uzun süre dayanabilen yüksek kapasiteli, ultra hızlı şarj pilleri üretebilir.

Superkapasitör pil sayesinde, Cep telefonunuzu birkaç saniye içinde şarj edebilirsiniz ve bir hafta boyunca şarj etmek zorunda kalmazsınız!

Süperkapasitler, pil gibi kimyasal reaksiyonları kullanmak yerine statik olarak bir malzemenin yüzeyinde elektrik depoladığından çabucak şarj edilebilirler. Ancak bir sürü elektron tutabilen geniş yüzey alanlarına sahip “iki boyutlu” malzeme levhaları gerektiriyor. Bununla birlikte bilindiği gibi, EV üreticisi Henrik Fisker ve UCLA’nın yaptığı araştırmaların çoğunda iki boyutlu malzeme olarak “grafen” kullanılıyor.

UCF’den “Eric” Jung, grafen ile süper kondansatörlerde kullanılan diğer materyalleri birleştirmenin bir zorluk teşkil ettiğini ancak bu nedenle 2D metal malzemeler (TMD’ler) sadece birkaç atom kalınlığında kullanılarak , iletken 1D nanoteller, elektronların çekirdekten kabuğa hızlı bir şekilde geçmesine izin veriyor.

graphene-free-supercapacitor-SüperKapasitör Pil, Yıpranmıyor, Saniyeler içinde Şarj Oluyor

Jung ayrıca;

“Basit bir kimyasal sentez yaklaşımı geliştirdik, böylece mevcut malzemeleri iki boyutlu materyallerle çok iyi bir şekilde bütünleştirebiliriz” diyor.

Araştırma, daha ilk günlerinde ve ticarileştirmeye henüz hazır değil, ancak umut verici bir çalışma olarak görünüyor. Süperkapasitör pil küçük elektronik cihazlar için, malzemelerimiz enerji yoğunluğu, güç yoğunluğu ve döngüsel istikrar bakımından geleneksel olanları fazlasıyla aşıyor.

SüperKapasitör Pil Kavramsal Kanıt Niteliğinde!

Araştırma “kavramsal kanıt” olarak nitelendiriyor ve ekip şimdi bu yeni sürecini patentlemeye çalışıyor.Pek çok batarya gelişimi bugüne kadar somut ilerlemeler kaydetmedi ancak yeni süperkapasitör pil araştırmalarına yakından bakmaya değer. 

Ticarileştirilirse, saatlerce değil, dakikalar içinde şarj edilebilen daha uzun mesafeli EV’lere izin verebilir. Saniyeler içinde şarj edilebilen uzun ömürlü (patlamaya dayanıklı) akıllı telefonlar ve fosil yakıtlara olan güvenimizi önemli ölçüde azaltan şebeke veya ev enerji depolama çözümleri uzak değil.

UCF