Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Türkiye’nin ‘En Etkin 50 CHRO’sunun yüzde 60’ı kadın

DataExpert katkıları ve BMI Business School tarafından yürütülen 2023 yılı ‘En Etkin 50 CHRO’ araştırmasının sonuçları açıklandı. Liste, Türkiye ekonomisinin ’ini temsil eden yöneticileri barındırıyor.

Türkiye’nin ‘En Etkin 50 CHRO’sunun yüzde 60’ı kadın

 

Türkiye’nin ‘En Etkin 50 CHRO’su açıklandı…

 

DataExpert katkıları ve BMI Business School tarafından yürütülen 2023 yılı ‘En Etkin 50 CHRO’ araştırmasının sonuçları açıklandı. Liste, Türkiye ekonomisinin %65’ini temsil eden yöneticileri barındırıyor. Bu yıl binden fazla şirketin insan kaynakları alanındaki etki ve yetkinlikleri değerlendirilerek hazırlanan listede yer alan en etkin İK yöneticilerinin yüzde 60’ını kadınlar oluşturdu. Bu oran geçen yılın listesinde yüzde 58’di. Adayların performanslarının Danışma Kurulu tarafından incelenmesiyle bu yıl 6’ncı kez belirlenen ‘En Etkin 50 CHRO’ya ödülleri, 9 Ekim’de Resilience Reset temasıyla gerçekleşecek CHRO Summit 2023’te takdim edilecek.

 

 

DataExpert katkıları ve BMI Business School tarafından 6. ‘sı yapılan ‘En Etkin 50 CHRO’ araştırmasının 2023 yılı sonuçları belli oldu. Adayların CHRO başarı kriterlerindeki performanslarının ve yetkinliklerinin Danışma Kurulu tarafından incelenmesiyle belirlenen En Etkin 50 CHRO listesinde bu yıl, Türk Hava Yolları, Siemens Türkiye, BSH Ev Aletleri, Fiba Grubu, Yıldız Holding, Anadolu Efes, Ford Otosan, Yapı Merkezi Holding, P&G Türkiye, Petrol Ofisi Grubu, OYAK, Arçelik, QNB Finansbank, Abdi İbrahim, Akkök Holding, Aydem Holding, Kordsa, Koçtaş, Ak Gıda, Hepsiburada, Eczacıbaşı Topluluğu, TAV Havalimanları Holding, Vodafone Türkiye, Borusan Holding, Migros Grubu, Yıldırım Holding, Türkiye İş Bankası, TÜPRAŞ, Yapı Kredi, Alarko Holding, Ata Grubu Teknoloji Şirketleri, Kale Holding, Samsung Türkiye, Şişecam, Kibar Holding, Koç Holding, Mey Diageo, Enerjisa Enerji, DeFacto gibi ulusal ve uluslararası ölçekte faaliyet gösteren şirketlerin İK liderleri yer buldu.

 

Liste, Türkiye ekonomisinin %65’ini temsil eden yöneticileri barındırıyor. Kadın oranı da her yıl giderek artan listede bu yıl en etkin İK liderinin yüzde 60’ını kadınlar oluşturdu. Bu oran geçen yıl yüzde 58’di. Listedeki liderlerin sorumlu oldukları çalışan sayısı ise 1.000 ile 70.000+ arasında değişiyor.

 

Yasin Altunkaya: “İnsan Kaynakları, değişimin anahtarı ve lokomotifi oldu”

 

En Etkin 50 CHRO araştırmasının İnsan Kaynakları alanındaki dönüşümü ve etkiyi gösterdiğine dikkat çeken DataExpert Yönetici Ortağı Yasin Altunkaya, şunları söyledi:

“İş dünyasının ve iş yapış şekillerinin hızla dönüştüğü bu dönemde, insan kaynakları alanındaki yenilikçi yaklaşımlara hızlı uyumlanabilen ve işi dönüştürebilen liderlik rolleri de önem kazanıyor. Bu yıl altıncısını belirlediğimiz “En Etkin 50 CHRO” listesi, liderlerin işteki değişimi nasıl yönlendirdiğini gösterirken aynı zamanda İK’nın dönüşümünün ve gittiği yönün fotoğrafını da çekiyor. Bu yılın vurgusu, İK’nın sadece işe alım ve personel yönetimi işlevi olmanın ötesine geçtiği üzerine olacak… Dolayısıyla insan kaynakları, artık şirketlerin başarısını şekillendiren bir değişimin anahtarı ve lokomotifi konumunda. Bunda listede gün geçtikçe artan başarılı kadın liderlerin etkisi ve payı da büyük. C-Summit Series kapsamındaki araştırma serisinin İK ayağı olan ve hazırlık aşamasından itibaren titizlikle sürdürülen En Etkin 50 CHRO araştırmasındaki dikkat çeken bir başka veri ise listedeki kadın oranındaki artış. Bu kapsamda bu yıl öne çıkan İK yöneticilerinin yüzde 60’ını kadınlar oluşturuyor. Kadınların iş dünyasındaki giderek artan etkisi, şirketlerin daha çeşitli ve yenilikçi bakış açılarına sahip olmasını; uyumlanmasını da hızlandırıyor. Ayrıca, farklı sektörlerden gelen İK liderlerinin iş birliği, sektörel çeşitliliği artırıyor ve bu da şirketlerin daha geniş bir perspektiften yararlanmasını sağlıyor. İş dünyası hiç olmadığı kadar ‘çeşitlilik’ ve ‘kapsayıcılığı’ konuşurken kadınların da yönetim alanındaki etkileri, katkıları ve temsilleri bu iki önemli konuya da şüphesiz büyük katkı sağlıyor.”

 

Araştırmanın metodolojisi ve kapsamı

Türkiye’de açıklanan 500 listeleri, borsaya kote şirketler, holdingler ve araştırmaya yapılan başvurular baz alınarak ilk etapta bin 500’den fazla organizasyon belirlendi. Cirosal büyüklüğü, aktif büyüklüğü, çalışan sayısı, organizasyonun sektördeki saygınlığı yönlerinden araştırmaya dahil edilen binin üzerinde organizasyonun üst düzey İnsan Kaynakları yöneticisine ulaşıldı. Adaylardan, performans ve iş deneyimlerine ek olarak; sorularla İK fonksiyonunun geçirdiği değişim ve sürece nasıl uyum sağladıkları ölçüldü. Elde edilen bilgiler, Danışma Kurulu tarafından kapsamlı analizin ardından kurulun oylama ve değerlendirmeleri sonucunda performanslarıyla dikkat çeken Türkiye’nin En Etkin 50 İK Yöneticisi belirlendi.

 

İK’nın Liderleri CHRO Summit’te yer alacak

En Etkin 50 CHRO’ya ödülleri, 9 Ekim Pazartesi günü Alarko Holding ve Shell Türkiye ana sponsorluğunda Mandarin Oriental Bosphorus’ta gerçekleşecek CHRO Summit 2023’te verilecek. İnsan kaynakları ve yönetim alanından önemli düşünce önderleri ve karar alıcılara ev sahipliği yapacak CHRO Summit 2023’te 23 üst düzey konuşmacı yer alacak. Resilience Reset temasıyla gerçekleşecek zirvede yer alacak isimler şöyle: Hayat Global İnsan Kaynakları Direktörü Alper Tokalp, Yıldız Holding İnsan ve İş Destek Başkanı Bahattin Aydın, Eczacıbaşı Topluluğu İnsan Kaynakları Grup Başkanı Eylem Özgür, TAV Havalimanları Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı Hakan Öker, IC Holding CHRO’su Nazire Ulusoy, Vodafone Türkiye İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Nazlı Tlabar Güler, Borusan Holding İnsan, İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş, Yapı Kredi İnsan Kaynakları, Organizasyon ve İç Hizmetler Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Özden Önaldı, Ata Grubu Teknoloji Şirketleri CHRO’su Seda Erdem Yılmaz, Şişecam İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Şengül Arslan, Koç Holding İK Direktörü Umut Günal ve Enerjisa Enerji İnsan ve Kültür Bölüm Başkanı Yakup Aydilek…

CHRO Summit 2023 hakkında detaylı bilgi için https://chrosummit.com.tr/ adresi ziyaret edilebilir.

Alfabetik sıraya göre En Etkin 50 CHRO Listesi

İSİM SOYİSİM

FİRMA

Abdulkerim Çay

Türk Hava Yolları

Alper Tokalp

Hayat

Aslı Kunur

Siemens Türkiye

Ayça Kaşıkcı

BSH Ev Aletleri

Aylin Yazgan İyicik

Fiba Grubu

Bahattin Aydın

Yıldız Holding

Banu Artüz

Anadolu Efes

Banu Cengiz

Beymen Grup

Başak Çalıkoğlu Akyol

Ford Otosan

Berna Tuncel

Yapı Merkezi Holding

Berna Yener Aksu

P&G

Burcu Yüksel Kocagöz

Petrol Ofisi Grubu

Can Örüng

OYAK

Cenk Akıncılar

QNB Finansbank

Deniz Daver

Abdi İbrahim

Duygu Erzurumlu Cengiz

Akkök Holding

Emirhan Karayay

Aydem Holding

Eray Karaduman

Kordsa

Erhan Özel

Temsa

Eriş Aslan

Koçtaş

Erkan Güngör

Ak Gıda-İçim Süt

Esra Beyzadeoğlu

Hepsiburada

Evrim Bayam

Orhan Holding

Eylem Özgür

Eczacıbaşı Topluluğu

Güntulu Peker

Sahibinden.com

Prof. Dr. Hakan Karataş

T.C. Cumhurbaşkanlığı SSB

Hakan Öker

TAV Havalimanları Holding

Murat Tolga Görgülü

OYAK Renault

Nazire Ulusoy

IC Holding

Nazlı Tlabar Güler

Vodafone Türkiye

Nihan Alhan

Borusan Mannesmann

Nursel Ölmez Ateş

Borusan Holding

Olcay Yılmaz Nomak

Migros Grubu

Osman Ünal

Yıldırım Holding

Ozan Gürsoy

Türkiye İş Bankası

Önder Korkmaz

TÜPRAŞ

Özden Önaldı

Yapı Kredi

Pınar Yamaner

Alarko Holding

Seda Erdem Yılmaz

Ata Grubu Teknoloji Şirketleri

Selda Seçkiner Oba

Kale Holding

Semra Ergin

Samsung Türkiye

Şenay Yalıç

Vaillant Group Türkiye

Şengül Arslan

Şişecam

Şennur Kuru

Kibar Holding

Toygan Pulat

Arçelik

Tuba Albayrak

Karaca Grup

Umut Günal

Koç Holding

Ülfet Baykent Uysal

Mey Diageo

Yakup Aydilek

Enerjisa Enerji

Yeşim Çokeker

DeFacto