Sosyal Medya

Mobil Uygulamalar

UBER GüneyDoğu Asya Operasyonlarını Rakibi GRAB’a Devretti

UBER GüneyDoğu Asya Operasyonlarını Rakibi GRAB'a Devretti. UBER 2. Büyük Devir İşlemini Gerçekleştirdi. Anlaşma ile GüneyDoğu Asya Operasyonları GRAB'e devredildi.

UBER’den GüneyDoğu Asya’da Devir Kararı

UBER GüneyDoğu Asya Operasyonlarını GRAB’a Devretti. Spekülasyonlar doğru çıktı ve Uber en büyük rakibine devir işlemini doğruladı.

Araç paylaşım şirketi Uber, 640 milyon kişilik bir nüfusa hitap eden Güneydoğu Asya operasyonlarını bölgedeki en büyük rakiplerinden Grab’a devretti. Dün kaynaklara dayandırılarak verilen bu haber, bugün gelen resmi açıklama ile doğrulandı.

Dünyanın en büyük araç paylaşım şirketi olan Uber, Asya’daki ikinci büyük devir işlemini gerçekleştirdi. Şirket 2016 yılında da Çin’deki operasyonunu Çinli Didi Chuxing firmasına satmıştı.

UBER GüneyDoğu Asya Operasyonlarını Rakibi GRAB’a Devretti

Uber, Güneydoğu Asya operasyonunu o bölgede söz sahibi olan Singapurlu araç paylaşım şirketi Grab‘e sattıktan sonra bu satış karşılığında Grab şirketinden yüzde 27.5 oranında hisse alacak.
Grab’ın değerinin 6 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi Grab’ın yönetim kuruluna katılırken, anlaşma Uber’in yüzde 27,5’lik hissesini alacak olan Güneydoğu Asya firmasının en büyük kazanımı olarak gösteriliyor.

Uber CEO Dara Khosrowshahi, satışla ilgili yaptığı açıklamada, “Satış, ürünlerimize ve teknolojimize yoğun yatırım yaptığımız bu dönemde büyüme planlarımızda bize yardımcı olacaktır.” dedi.

Dünyanın bir çok bölgesinde UBER öfkeli rakipleri ile ciddi mücadele ediyor. Bundan sonra diğer bölgelerde durumun nasıl olacağını görmek ilginç olacak.

TNW