Sosyal Medya

Yazılım

Yandex Navigasyon Artık Sesli Komut Özelliğini Destekliyor.

Yandex.Navigasyon, “sesli komut” özelliğiyle güncellendi.

Yandex.Navigasyon, “sesli komut” özelliğiyle güncellendi.

Arama motoru Yandex‘in Trafiğin yoğun olduğu İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye’de en çok kullanılan ücretsiz navigasyon uygulaması olan Yandex.Navigasyon, “sesli komut” özelliğiyle güncellendi.

Sürücülerin ekrana dokunmalarına gerek kalmadan, sadece “Yandex” sesli komutuyla kullanılabilir hale gelen Yandex.Navigasyon’a gelen yeni güncelleme ile birlikte sürücüler artık sadece gitmek istedikleri yeri söyleyip, en uygun rotayı görebiliyor.

Yandex.Navigasyon’un önceki sürümlerinde de sesle arama özelliği bulunuyordu. Yeni sürümde ise uygulama artık “Yandex” dendiğinde kullanıcıyı dinleme moduna geçerek kullanıcılara sesle rota oluşturma, arama yapma, kaza ve yol çalışmaları bildirimleri girme gibi imkanlar sunuyor. Ekrana dokunmaya gerek kalmadan, birçok özelliği sesli komutlar yardımıyla çalışabilen yeni sürüm, sürücülerin uygulamayı hareket halindeyken daha güvenli bir şekilde kullanabilmelerine odaklanıyor.

‘Yandex, beni eve götür’

Yandex.Navigasyon’un yeni sürümünde rota belirlemek için yapılması gereken şey, uygulama açıkken mobil cihaza “Yandex” diye seslenilmesi ve nereye gitmek isteniyorsa oranın adının verilmesi. Örneğin, “Yandex, Aya Sofya Müzesi’ne gidelim” dendiği zaman Aya Sofya’ya giden en uygun rota karşınıza çıkıyor. Bu aşamadan sonra “Rota oluşturuldu, gidelim mi?” diye soran Yandex.Navigasyon, “Evet gidelim” veya “Gidelim” komutuyla beraber rotayı göstermeye başlıyor. Yeni uygulamada, semt ve mekan isimlerinin yanı sıra, gitmek istenen adresleri de sesli olarak belirtmek mümkün. Daha önceden uygulamaya kaydedilen ev ve iş yeri gibi adreslere ulaşmak için de “Yandex, eve gidelim” ya da “Yandex, işe gidelim” demek yeterli oluyor.

Trafik kazalarını da ‘ses’le ekliyor

Yandex.Navigasyon’un kullanıcılar tarafından en çok kullanılan özellikleri arasında yer alan hız kamerası, trafik kazası ve yol çalışması ekleme özellikleri de yeni sürümle birlikte sesli komutlarla kullanılabiliyor. “Yandex, yol çalışması ekle”, “Yandex, trafik kazası var” ya da “Yandex, hız kamerası ekle” denilerek, yolda görülen durumlar diğer kullanıcılarla da paylaşılabiliyor.