Sosyal Medya

Otomobil

Apple, “çığır açan” bir pille 2024’te elektrikli otomobil üretmeyi planlıyor

Apple, "çığır açan" bir pille 2024'te elektrikli otomobil üretmeyi planlıyor. Apple elektrikli otomobil üretimine beklenenden daha kısa...

Apple, “çığır açan” bir pille 2024’te elektrikli otomobil üretmeyi planlıyor

Kaynaklara göre tasarım “Next-Level” olarak adlandırılıyor… Apple 2024’te otomobil üretecek… Apple’ın 2024’te ‘çığır açan’ bir pil ile bir EV inşa etmeye başlayacağı bildirildi… Bilgisayar ve telefon üreticisi Apple, 2024 yılında kendi batarya teknolojisini kullanarak binek araç üretmeyi planlıyor.

Apple’ın yıllardır Project Titan adıyla sürücüsüz otomobiller üzerinde çalıştığı hakkında bir çok bilgi parçacıkları zaman zaman ortaya çıktı. En son Apple.car ve Apple.auto domainlerinin alınmasından sonra bunun olmasının uzun sürmeyebileceği de konuşulmuştu.

Ancak bugün Reuters haberinde göre şirket, 2024 gibi erken bir tarihte kendi elektrikli aracında üretime başlayabilir. Üretilecek araçta “Çığır Açan” bir batarya kullanılacağının söylenmesi ise en dikkat çekici şeylerden birisi.. Zira Batarya teknolojisini daha ileri götürmek için bir çok üretici yoğun çaba sarf ediyor ancak sanki bir noktada sıkışmışlık var… Daha uzun menzil mesafelerinin sağlanması kadar kısa sürede şarj edilebilir bir bataryanın da olması önemli. Apple bunda dediği gibi “Çığır Açan” bir yenilik yapacak mı göreceğiz.

Bunu bir kenara bırakarak devam edeyim.

Dediğimiz gibi otomobilin kalbinde, “çığır açan” tek hücreli tasarıma sahip bir batarya bulunuyor. Şirketin güç hücresine daha fazla aktif malzeme eklemesine izin vereceği ve böylece daha geniş bir menzil sunacağı bildiriliyor. Apple ayrıca lityum demir fosfat (LFP) pil kimyası kullanma olasılığını da araştırıyor. Diğer pil türleri kadar yoğun olmasalar da, LFP güç hücreleri aşırı ısınmaya daha az eğilimli ve kobalt gerektirmiyor.

Buradaki Kobalt son derece önemli bir ayrıntı. Dünyadaki Kobalt üretiminin yüzde 60’ı Demokratik Kongo Cumhuriyetinden elde ediliyor ve oradaki madenlerde çocuk işçi çalıştırıldığı biliniyor.

Otomobilde kendi üretti LIDAR sensörleri de kullanabilir

Apple bu sensörleri dış tedarikçilerde temin etmenin yanı sıra, iPhone 12 Pro ve iPad Pro’da kullandığı LIDAR sensörleri de olası otomobilinde kullanabilir.

Elbette bir senaryo daha var. Apple’ın kendi otomobilini üretmek yerine geliştirdiği teknolojiyi Apple CarPlay’de olduğu gibi otomobil üreticilerine entegre etmesi de bir seçenek olabilir. Öyle yada böyle belirgin bir şekilde Apple elektrikli ve otonom araçlar üzerinde artık açıkça çalışıyor.

Bu haberlerden sonra Apple’ın hisseleri de arttı ve TESLA hisselerinde de yüzde 6.7’lik bir düşüş yaşandı…

Yaşanan pandemi sürecinin dünyada elektrikli otomobile dönüşü hızlandırması ve bu araçların piyasasını büyütmesi bekleniyor.  Avrupa Birliği gibi büyük coğrafyayı temsil eden kurumlar en geç 2030 yılına kadar 30 milyon elektrikli otomobilin kullana sunulacağını belirttikleri raporlar yayınladı. Bu rapora göre, Avrupa yollarında 2030 yılına kadar en az 30 milyon elektrikli otomobil ve 80 bin sıfır emisyonlu tır yer alacak. Otonom araç teknolojileri yaygınlaştırılacak.

İngiltere, Başbakan Boris Johnson’ın ‘yeşil devrim’ olarak adlandırdığı plan kapsamındaysa 2050’ye kadar karbon salınımı net sıfıra indirmek için benzinli ve dizel araba ve kamyonların satışını 2030’dan itibaren, yani planlanandan 5 yıl önce, yasaklamıştı.

Uber ise yaptığı bir açıklamada, uygulamadaki tüm araçların 2040’a kadar elektrikli olacağını duyurmuştu.

Sürücülere, elektrikli araçlara geçmeleri için, 2025 yılına kadar 800 milyon dolar değerinde yardım yapılacağını belirten şirket, yardımların bir kısmının araç alımlarında indirimler ya da kiralama kolaylığı şeklinde olacağını söylemişti. .

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc de küresel otomotiv sektöründeki zayıf satışlara karşın 2020’de 500 bin otomobil teslim etme hedefi olduğunu belirtmişti.