Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

iOS 9.3 Güncellemesi Geldi!

Apple iPhone SE ile birlikte işletim sistemininde güncellemesini yayınladı.

iOS 9.3’ü artık yayında ve telefonunuzu güncellemeyebilirsiniz.

Peki ne gibi yenilikler var?

Apple düzenlediği etkinlikle yeni iPhone SE ve iPad Pro cihazlarını tanıttı ve tabiki yeni cihazlar ile birlikte işletim sisteminide güncelledi.

İlk yenilik, Night Shift adını taşıyor. Nigt Shift sayesinde, belirli ya da sizin belirleyeceğiniz zaman diliminde ekranın mavi ışık seviyesi düşürülüyor ve gözü rahatsız etmeyen bir ekran ışı tonu ortaya çıkıyor. Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Night Shift seçeneğine girerek ayarları dilediğiniz gibi yapabiliyorsunuz. Özelliği açmak içinse, Denetim Merkezi’ne gelen yeni küçük ikonu kullanmanız yeterli oluyor. Bu özellik, geceleri, özellikle de karanlık ortamlarda telefon ekranına çok fazla bakanlar için son derece yararlı olabilir.

Bir diğer yenilik ise, Notlar uygulaması ile yazdığınız küçük notların, artık Touch ID veya bir parola yardımıyla koruma altına alınabilmesi.

Sağlık uygulamasında da bazı yenilikler söz konusu. En çok dikkat çeken ise, tabloların görünümünde yapılan değişiklikler. Artık sağlık verilerini çizgi grafiklerle değil, bar grafikler yardımıyla takip edebiliyoruz. Doğruyu söylemek gerekirse, bar grafiklerin takibi daha kolay ve bu yeniliği olumlu bir yenilik olarak değerlendirmek mümkün.

Her ne kadar biz kullanamasak da, Apple News uygulamasında bazı iyileştirmeler yapılmış durumda.

Birden fazla kullanıcının, aynı gün içerisinde farklı zamanlarda, kendi profilleriyle aynı iPad’i kullanmalarını sağlayan iOS in Education da, iOS 9.3’ün önemli yeniliklerinden biri.

Apple music ve Car Play üzerinde de bazı iyileştirmelere imza atan güncelleme, birkaç haftadır çok sık gündeme gelen “1970 hatasını” da gideriyor. Bu hata, iPhone’ların, 1 Ocak 1970 tarihine ayarlandığında kullanılamaz hale gelmesine, hatta “tuğlaya dönüşmesine” neden oluyordu.

Eğer iPhone veya iPad’inizin ayarları güncellemeleri otomatik olarak almaya ayarlıysa, zaten güncelleme cihazınıza ulaşmış demektir. Aksi halde, Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu takip ederek, iOS 9.3 güncellemesini indirebilir ve kurabilirsiniz.