Sosyal Medya

Donanım

Yüzlerce yeni iOS ve watchOS özelliği yolda

WWDC 2019'da Apple'ın tüm işletim sistemlerinden önemli özellikleri geliştiriliyor yada ekleniyor. Yüzlerce iOS ve watchOS yeni özelliği yolda

WWDC 2019’da iOS ve watchOS özellikleri tahmin edilenden daha fazla!

Yayınlanan son Bloomberg raporuna göre tonlarca, yüzlerce yeni iOS ve watchOS özelliği yolda, geliyor.

Apple’ın dünya çapındaki etkinliği WWDC 2019 Geliştirici Konferansı 3-7 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Hangi yeni özelliklerin karşımıza çıkacağını tam olarak bilmiyoruz ancak bu listenin epey uzun olduğunu Bloomberg’ten Mark Gurman paylaşımından artık biliyoruz.

Öne çıkan özellikler arasında ise watchOS 6 için bağımsız bir App Store, bir karanlık mod, iOS 13 için yenilenmiş bir uyku modu ve geliştiricilerin iPad uygulamalarını macOS 10.15’e yani Mac’e kolayca taşıma yetenekleri de yer alıyor.

WWDC genellikle Apple’ın yazılım platformlarının yeni sürümlerini duyurduğu yerdir.

Bu sebepledir ki iOS, macOS, tvOS ve watchOS işletim sistemlerinin en gelişmiş ve son sürümlerini bu yılda bekliyoruz. Donanım tarafında ise çok az değişiklik olması bekleniyor. yeni araçlar ve diğer önemli donanım değişiklikleri sonbahar dönemine sarkan iPhone tanıtımına bırakılıyor.

Bu yıl en azından Bloomberg raporuna göre, Apple Watch ve watchOS 6 en önemli güncellemeleri alacak. Herşeyden önce Apple’ın akıllı saatine ait uygulamalar için apayrı bir App Store olacak. kullanıcılar doğrudan akıllı saatleri üzerinden bu şekilde uygulama indirebilecek. Şirket kitaplar, sesli notlar, hesap makinesi ve haplarını hatırlatacak uygulamaları Apple Watch‘ları üzerinden kolayca indirebilecek. Elbette yeni saat yüzleri, yeni komplikasyonlar ve iPhone ile senkronije edilen Animoji ve Memoji etiketleri yer alıyor.

Yüzlerce iOS ve watchOS yeni özelliği yolda!

iOS 13’te yar alan değişiklikler listesi belki de en uzun olanı, ancak yer alan değişikliklerin büyük bir bölümü mevcut özelliklerin iyileştirilmesi veya ayarlanmasından ibaret.Önemli olanlar arasında hız ve performans iyileştirmeleri yer alıyor. iPad’i ikinci ekran olarak kullanma imkanı olan karanlık mod (bunu uzunca bir süredir duyuyoruz), yeni bir uyku modu, arkadaşlarımı bul ve iPhone hizmetlerini bul’u birleştiren kod adı Green Touch olan özellikte var.

Çok sayıda iOS uygulaması, yeni bir anasayfa ve Mesajlar, Posta, Kitaplar, Ekran Saati, Hatırlatıcılar, Haritalar, Ev ve Sağlık dahil olmak üzere yeniden tasarlanacak ve / veya yeni özellikler yer alacak.

Yüzlerce iOS ve watchOS yeni özelliği

MacOS 10.15 ile Apple, geliştiricilerin iPad uygulamalarını Mac’te çalışabilecek sürümlere taşımasını kolaylaştıracak. (Bu, gelecek yıldan itibaren iPhone uygulamalarına genişlemeli ve 2020’de iPhone, iPad ve Mac uygulamaları; herhangi bir Apple cihazında çalışabilecek tek indirme işleminde birleştirilecek). Apple, Podcast’ler ve yukarıda belirtilen GreenTorch uygulaması dahil olmak üzere iPad uygulamalarından birkaçını Mac’e taşıyacak.

Diğer değişiklikler Ekran Saati, Mesajlar’daki efektler ve çıkartmalar, Siri Kısayollar entegrasyonu, yeni bir Hatırlatıcılar uygulaması ve Kitaplar yükseltmelerini içeriyor.

Elbette Bloomberg raporunda bahsedilen tüm bu özelliklerin resmi olarak onaylanmadığını ve bu özelliklerin bir kaçının; başlatılmasının ileriki tarihlerde de olabileceğini aklımızdan çıkarmayalım.

Yüzlerce iOS ve watchOS özelliği